Vltava Run 2018

Jak se ti líbil Vltava Run 2018?

Pojďme se za letošním ročníkem trochu poohlédnout.

Že nevíš, o co jde? Veškeré info najdeš na oficiálních stránkách, takže jen stručně:

  • (až) 12 běžců v každém ze 300 týmů na startu
  • 360 km ze Zadova do Prahy
  • víkend plný zábavy, nedostatku spánku a minimálně 3 úseky, které dokáží potrápit i zkušené

Pátek – den nultý

V pátek večer probíhá na Zadově prezence a rozdávají se startovní balíčky. Tradičně jezdím s prvním autem, tudíž jsem se po práci sbalil a odjel i letos. Nejkrásnější pocit je stejně, když po 2 hodinách kodrcání se po D4a všech následných kotárech,
a že jich na Šumavě je..
dorazí všichni na startovní louku a potkáš tam spoustu známých, hromadu nadšených běžců a všichni už se těší, až to v sobotu nad ránem vypukne.

Letos to vycházelo tak, že od 8 večer jsme hráli hokej, takže těsně před začátkem jsme posbírali potřebné věci do aut, trička, čísla, štafetový kolík a následně se rozprchli do okolních hospod a sledovali naše zápolení v Dánsku. K tomu poslední večeře, finální taktické přípravy, aby se mohlo ve 4 ráno začít.

Sobota – jdeme na to

Náš Top4Running tým startoval až v 10 hodin, mohli jsme tak spát minimálně do 7. Nasnídali jsme se, připravili nezbytnosti na první úseky a vyrazili na start. Tam už bylo pěkně živo. Každých 20 minut vybíhaly další a další týmy vstříc Praze. Okamžitě na mě dolehla předzávodní nervozita a přál jsem si, abych už byl aspoň na cestě, ne-li v cíli své dvojky. Funguje tu totiž efekt špuntu, tedy jakmile se náš závod rozběhne, spadne ze mě ten velký kámen zodpovědnosti a veškerá nervozita. To je pak vidět na každém úseku, kdy s vyběhnutím jsem připraven odevzdat na trati aktuální maximum, jehož jsem v danou chvíli schopen.

Moje první putování vedlo z Lipky na Kubovu Huť. Profil krásný, prvních 5 km stále nahoru, pár metrů po rovince a pak šupem 3 dolu. Plus vrcholová prémie posledních 400 metrů, které se ukázaly být nekonečné, protože šílená stěna, lesní cesta s kořeny, vedro, honění se, abych stihl čas pod 40 minut. No, ještěže většina cesty vedla lesem, kde se dalo schovat před všudypřítomným sluncem, které těsně před polednem už ukazovalo svou plnou sílu.

Všichni z prvního auta jsme se ale činili, a druhému autu ve Stožci předávali s několikaminutovým náskokem před naším plánovaným doběhem. V tu chvíli nás čekalo koupání v příjemně ledové Vltavě na regeneraci a cesta do Českého Krumlova na jídlo a odpočinek.

Sobota – druhé kolo

Po dvou hodinách ležení na louce jsme se přesunuli do Rožmberka nad Vltavou, odkud nám začínala druhá šichta. Náskok oproti plánu se stále zvětšoval, a tak jsem na 14. úsek vyrážel ještě před západem slunce. Trasa dost podobná – prvních 5 km pouze nahoru, pak 3 dolů, a po jednom kilometru nahoru a dolů. Už jsem říkal, že nemám moc rád tempo pod 3 min/km za soumraku po štěrkový cestě? Jo, a když už to seběhnu a jsem rád, že letím, fakt nepotřebuju protisvah na posledních 50 metrech před předávkou. 😉

Z Boršova jsme se přesouvali do Týna na zasloužený odpočinek a sprchu v každoročně skvěle připravené tělocvičně. Dále startujeme v 5, takže stačí, když ve 4 vyrazíme. Nastavujeme budík na 3:30 a vysprchovaní a najezení těsně před půlnocí uleháme.

Neděle – poslední štace

No, tak to se nepovedlo. Budík zafungoval, ale noc ostatním členům našeho týmu evidentně sedla, takže ve 3:38 přišla zpráva, že se očekává poslední předávka před třetí rundou. Místo snídaně, ranního kafe, čištění zubů a poklidné cesty do Jetětic jsme se během 10 minut komplet sbalili do aut, nažhavili 2 navigace, nasedli do auta a vyrazili na nedělní ranní rallye kolem Temelína. Předpokládaný dojezd 4:35, doběh na předávku 4:25. To nevypadá dobře. Po vzoru Sébastiana Ogiera jsme do toho ale šlapali a výsledkem byl příjezd na předávku ve 4:18. Reálný doběh ve 4:22. Uff!

Tentokrát jsem poslední z posádky, protože mě čeká oblíbený úsek Solenice – Kamýk nad Vltavou. Běžím ho už počtvrté. Dobrovolně. Nemá ani 10 km — stejně jako obě předchozí etapy — nicméně obtížnostní hodnocení nejvyšší. Ale stejně to běžím proto, abych se mohl porovnávat s předchozími časy. Tak schválně:

  • 2015: 42:34Start v 9:20
  • 2016: 43:07Start v 9:49
  • 2017: 44:43Start v 11:48

Tenhle úsek má jednu „skvělou“ vychytávku. V neděli dopolko, kdy to běžím, je zásadně vedro jako blázen a pere do mě přímý slunce. Zvlášť na těch otevřených loukách. Když se vydávám na trať letos, je teprve půl sedmé a drží se přízemní mlha. To vypadá dobře. První část kopce vede po silnici, kudy projíždějí auta dál, a já doufám, že během těch 2 km potkám kluky. Deset minut pryč a oni stále nikde! Uhýbám do lesa, předbíhám asi 4. borce a doufám, že ten kopec už brzy skončí. Tenhle má „jenom“ 4 kilometry. Můj nejkratší kopec letos. Přehoupnu se přes vrchol a pádím po loukách, co to dá. Takže pátý kilometr za 3:24 bychom měli, co tam máš dál? 3:42, 3:42, 3:37, 3:37 + finální úprk přes ohradu a úvozem dolů do Kamýku, kde na posledních 300 metrech akorát stihnu zahlídnout aktuální tempo cca 2:40.

Hodinky stopuju v čase 38:38!

Týmový závod roku

Našim cílem na letošní Vltava Run bylo obhájit pozici v TOP20. Dobíháme ve skvělém čase 27:50:21. Za námi však startovalo ještě hodně týmů a povede se lítý boj o každé místo. Průběžně ale víme, že by to tak tak klapnout mělo. Čekáme na finální výsledky. To vyjde. Musí!

Konečné 19. místo s náskokem 1 minuty a 32 sekund. Je to taaam! 😀

Na tenhle závod nejde zapomenout. Ty zážitky jsou tak silný, že vydrží. Minimálně do dalšího ročníku. Tak u toho buď s námi!

PS: Chceš vědět, v jakých botách jsem odběhl všechny 3 úseky? 😉 Nike Air Zoom Pegasus 33.
ANO, v těch, jež měly předtím nalítáno přes 900 km.

Pardubický Vinařský Půlmaraton

Mistrovství světa ČR v 1/2Maratonu

O víkendu se sjela česká běžecká špička do Pardubic, aby zde poměřila síly na 21,0975 km dlouhé tratiV optimálním případě, samozřejmě... K zahlédnutí byli mezi muži všichni adepti na mistrovský titul – Vít Pavlišta, Jiří Homoláč i Petr Pechek, mezi ženami nechyběly Petra Kamínková ani Ivana Sekyrová.

Dvě kola

Skvěle připravená trať od Českého atletického svazu s prakticky nulovým převýšením lákala ke skvělým výkonům. Letos se běžely dva téměř totožné okruhy s drobnou smyčkou hned v úvodu závodu. Stát v páté řadě hned za Radkem Brunnerem znamenalo rozběhnout půlmaraton tempem 3:35. Naštěstí tohle tempo nebylo ani náhodou pro mne udržitelné, a tak jsem postupně zvolňoval až těsně pod hranici 4 minut na kilometr. Ve druhé polovině prvního kola se ovšem ukázala další tradiční věc místního půlmaratonu, a to mírný vítr foukající proti.

Vedro

Aby toho nebylo málo, otevřená pláň přímo vybízela sluníčko ke své aktivitě, což se jistě podepsalo na výkonech mnohých závodníků. Naštěstí byly všechny občerstvovací stanice v příjemných rozestupech, navíc skvěle zásobeny, takže si každý jistě přišel na své. Alespoň mně tedy ten ionťák od Enervitu chutnalNarozdíl od tý břečky Gatorade minulý týden na půlce tady v Praze..

Ve druhém kole, když už opozdilí desítkáři doběhli do cíle, pole najednou dost prořídlo a rozestupy se zvětšily na cca 20 metrů. To už prakticky znamená sólový závod, alespoň na silnici. S přibývajícím časem se sluníčko ozývalo víc a víc, potřeba hydratace byla silnější, za to chuť k jídluRozuměj: ochota vzít si ten gel, kterej jsem táhnul celou dobu s sebou. menší.

Drc drc a jsem v cíli

Od 16. km už jsem si řekl, že to doběhnu bez gelu, jen na vodě. Však už to byl taky jenom kousek. Posledních 5 km přeci není nic, co bych nezvládnul, zvlášť, když už mám za sebou přes hodinu běhu a zbývá i do cíle cca 20 minut. Hlavně, abych udržel to nastolené tempo. Do toho všeho se přidal na poslední 3 kilometry i onen protivítr, a když k tomu ještě připočtu fakt, že jsem po očku co chvíli sledoval hodinky, jestli stihnu doběhnout ve stanoveném čase, bylo o zábavu, resp. lehké trápení v závěru postaráno.

Poslední zatáčka a 500 metrů kolem davu fanoušků, kteří se přišli v tento krásný den podívat na závod. Na velký finiš to až do posledních desítek metrů moc nevypadalo, ale když jsem zahlédl před sebou posledního možného borce, který mi dával šanci jej v závěrečném sprintu předběhnout, nedalo se tomu pokušení odolat. Dost jsem se modlil, aby nezrychlil taky a já neskončil až za ním. Naštěstí poslední, co viděl před proběhnutím cílem, byly moje záda. 🙂

Čas v cíli 1:24:46 (reálně 1:24:44) ukazoval na několik věcí. Byl to první letošní závod, v němž se mi nepodařilo zaběhnout si osobák. Dále také, že mnohem lépe se mi běhá v chladnějším počasí. Na druhou stranu ovšem lze zaběhnout půlmaraton pod 1:25 i bez gelu. A taky vlastně bez nějaké velké systémové rychlostní přípravy.

Co tam máš dál?

Dubnové půlmaratony jsou za mnou, další závodění bude až v květnu. Tradiční letošní dvojkombinace týden po sobě s sebou tentokrát přináší nejprve maraton v Praze a hned poté největší štafetový závod u nás – Vltava Run. Na ten se vysloveně těším, protože celý ten nezapomenutelný víkend bude znamenat spoustu jistě krásných zážitků. A nejen to, bude to pro mne zároveň i finální příprava na červnový vrchol sezóny. Tím bude Krakonošova 100, kde se opět pokusím splnit kvalifikační limit na Western States Endurance Run.

Pečecká desítka

Pečecká desítka

Druhou březnovou sobotu se konal již 39. Memoriál Jardy Kvačka – Pečecká desítka. Tento tradiční běh se koná v malém městě Pečky na Kolínsku a každoročně láká na tisícovku závodníků z širokého okolí. Ani letošní ročník nebyl výjimkou – sešla se zde kvalitní běžecká konkurence – za všechny jmenujme v ženské kategorii startující Evu Vrabcovou Nývltovou a Petru Kamínkovou.

Rozběhneme to a uvidíme

Oproti předcházejícímu týdnu bylo počasí běžecky ideální, teplota kolem 10 stupňů, skoro jasno a téměř žádný vítr. To se pak atakují osobní rekordy samy. Můj aktuální byl naprosto nečekaně z minulého týdne, kdy se mi podařiloMně dosud záhadným způsobem! zaběhnout čas 38:47. Do Peček jsem tak jel s cílem tento čas obhájit, případně o nějakou tu sekundu vylepšit.

Startérství se ujala v pravé poledne sama Jarmila Kratochvílová, mistryně světa na 400 a 800 m. S výstřelem všichni vypálili jak zběsilí, až mi hodinky ukazovaly první kilometr za 3:45. A druhý úplně stejně. Naštěstí další kilometr už byl o pár sekund pomalejší, taky mírně foukalo proti. Do obrátky se běželo ještě hodně pohromadě, poté se startovní pole začalo drolit, zejména v kopci těsně za metou 6. km. Poslední 3 kilometry už byly jenom o tom, udržet nastavené tempo a nevytuhnout. Mezičasy vypadaly podobně jako před týdnem.

Osobák, jenž vydrží týden

V průběhu posledních dvou kilometrů jsem pomalinku zrychloval až do samotného závěru a do poslední zatáčky před cílem vyrážel osamocen. Když jsem protínal pásku, na časomíře svítilo 38:41. Reálný čas ještě o další 2 sekundy lepší. Neuvěřitelný! Minulý týden je zapomenut, můj aktuální osobní rekord na 10 km činí 38:39. 123. místo pak značí silnou konkurenci.

Tak zase za rok!

Podoběhová atmosféra je taktéž skvělá. Nejenom, že dostanete tradiční ionťák nebo čaj, ale mají tu asi milion (dobře 10 🙂 ) různých druhů perníků! A všechny jsou skvělé! A neméně lahodný je i postřižínský zlatavý mok! Také je tu několik stánků, ať už tradičních, pouťových, tak např. i stánek Mizuno, kde jste si mj. mohli vybrané modely bot zapůjčit na závod.

Zvu všechny milovníky sladkého a dobrých časů příští rok do Peček!

V sobotu se prostě běželo skvěle. A jaké vás čekají další letošní výzvy?

Palestra Kbelská 10

Otvírák sezóny

První březnová sobota znamená jediné. Na pořadu dne je tradiční otvírák jarní běžecké sezóny – Palestra Kbelská 10. Letos zvlášť okořeněná velepříjemným počasímMůžete mi někdo vysvětlit, jak v týhle kládě může někdo něco dělat? právě uplynuvšího týdne. Postupné oteplování v průběhu posledních dní neprobíhalo zdaleka tak rychle, jak by bylo potřeba, a tak ráno v den závodu byla slušná klendra. Aspoň, že bylo jasno.

Vymyslet tak, co na sebe, bylo najednou o dost jednodušší. V legínách bych žádnej závod neběžel – prostě běhám v kraťasech a kompreskách. Ale co nahoru? Jedno triko by byla šílenost, to bych umrznul už na startu. Takže Pro Combatový triko dospod. Takhle „navlečenej“ jsem dosud nikdy neběžel. O to větší byla sranda, jak byli navlečený ti ostatní.

Strategie

Večer před řeším strategii s Bětkou. Co běžet, jak běžet, na jakej mám reálně čas, atd. Shodli jsme se, že reálně bych mohl zvládnout zaběhnout čas kolem 41 minut, takže plán začít s vodiči na 40 a zkusit je uviset co nejdýl. A jak říká trenér:

Rozběhneme to a uvidíme!

Průběh

Do Kbel přijíždím tak akorát před 11, abych stihnul vyzvednout číslo. Hodina a půl do startu. Ještě, že nemusím zevlit někde venku. Hodím do sebe gelNa silnici používám výhradně Nutrend!, nazuju boty a jdu se (stále ještě v péřovce!) aspoň trochu rozběhat. 10 minut před startem odhodím bágl do auta, který mi ho převeze do cíle. Minutu potom zjišťuju, že jsem si nechal v batohu senzor od pásu 🤦‍♂️ a utíkám zpět k autu. To už ale stojí na křižovatce a jede pryč! Naštěstí jsem je ukecal, uff. TVL, nemít to změřený, brečel bych. 😂🙈

Na startu vybíhám spolu s těmi vodiči. Držím se tak akorát, říkám si, že to tempo je docela slušný. Prvních pár zatáček a vyběhneme z Kbel. Najednou první kilák za 3:57 – to jak jsou všichni v laufu (doslova), a já si říkám, že už jenom 9 do cíle. Po dvou kilácích se stále stejným tempem pomalu posouvám o jedno, druhé, … místo dopředu. Držím se ale v háku, protože fouká protiVždycky fouká proti!.

Na 4. kiláku byla ale přede mnou díra tak 20 metrů. Tak jsem si řekl „běž“ a vytočil tempo někam ke 3:03 (nechápu!), abych se dotáh. No jo, ale ti vepředu běží rychlejc 🤦‍♂️. Tepovka mezitím vystřelila do nebes, takže jsem se držel a doufal, že zase půjde hezky dolů, pod 174, kde mám anaerobní práhTo je ta tenká hranice mezi
„takhle můžu běžet klidně hodinu“ a
„za 10 minut umřu“!
.

Metou 5 km probíhám v čase 19:25 a běžím na vlně. Na startu druhý půlky do sebe láduju KarbanátekRozuměj: Carbo Snack – rychlej gel a snažím se prostě to nastolený tempo udržet. V tu chvíli si začínám uvědomovat, že ten čas je hodně rychlej, a začínám přehodnocovat strategii na to, nenechat se doběhnout vodičem. A možná i proto jsem si na 6. km absolutně nevšiml občerstvovačky 🤦‍♂️. A pak to přišlo. KOPEC! Z logiky věci přijít musel, ale jak se s tím popasovat? Okamžité tempo spadlo až ke 4:27, a poslední tři kilometry přišlo to smlouvání, že už je to jenom kousek.

Grande Finale

Poslední velká pláň a do posledního kilometru jsem vbíhal v čase 35:20. V tu chvíli už jsem měl pocitově jasno, šlo o to udržet/nasadit tempo na poslední metry. To mi usnadnil týpek za mnou, kterej mi funěl za zády, a já věděl, že ho za sebou chci udržet. Poslední seběh z krátkého kopečka, ostrá levá, podchodem do 100 metrů krátkého finiše. Dneska to ani nevadilo, na žádnej velkej sprint to stejně nebylo.

Hodinky zastavuju s časem 38:48 a říkám si, jestli to není chyba. Připadám si jako Ester o dva týdny dříve po dojezdu Super-G. Vůbec netuším, co se právě stalo a hlavně, jak se to stalo. Vodič na 40 mě nedohnal, tak si říkám, že je to skvělý, ale tohle přeci nemůže být pravda!

Pak přijde SMS s oficiálním časem 38:54, Bětka dohledává výsledky. Sotva do toho telefonu mluvím. Nemám slov. Reálný čas nakonec 38:47. To mimochodem znamená negativní split! 😊

Dikíčko

Kbelská 10. První závod sezóny. Osobák na desítku překonán o 27 sekund. Vesmíre, co tam máš dál?

Díky moc všem za skvělou podporu, moc si vás vážím! Stálo to za to, takhle rozparádit sezónu, v níž jsem #ZpatkyVeHre! A to mám letos naběháno jenom 500 km. No prostě:

MacGyver dokáže vyrobit z ho*na výbušninu, Jirka Babica pomazánku, a já osobák!

Polar V800

Potřebuju nový hodinkyANO, říkám tomu hodinky.
Se s tím smiř!
.

Polar V800 a M400 v celý svý kráse.

Nepotřebuju vůbec nic

Mý Polary V800 už mají za sebou 3,5 roku svýho života, což je víc, než kdejaká jiná elektronika v mým okolí. Udávaná původní výdrž 13 hodinAktuálně dají 6-8 h v plným zápřahu. je ta tam. Hrudní pás už mám třetí. Jeden mi sebrala Bětka, když jí nefungoval vlastní, ten úplně první se přetrhl. Sám. Černobílej displej už evidentně taky nestačí. Gumovej řemínek po letech nic moc. Satelity to načítá snad už jenom ty ze Saturnu. Chce to prostě změnu.

Ale potřebuju

Mapový podklady, resp. možnost nahrání si vlastního GPX a navigace po trase jsou naprosto nedocenitelná věc. Zvlášť, když jsem schopnej seběhnout z cesty na 62. km závodu. Chybí mi ale možnost vidět výškovej profil trasy. Abych viděl dopředu to peklo, který mě ještě čeká.

Další věc je výdrž. Na 24 hodin v plným zápřahu neskočím snad nikomu, nicméně když běhám stovky, bylo by fajn, kdyby se mi ty hodinky nechtěly vypnout v půlce. Zvládnout alespoň 16 hodin je pro mě prostě základ.

V některých situacích mi vadí hodinky při cvičení. Třeba při snatchi s kettlebellem. Na tohle by byl skvělej ten optickej senzor na pažiPolar OH1, kdyby se někdo ptal. 🙂 , kde absolutně ničemu nevadí, a má vlastní paměť, takže samotný hodinky ani nejsou potřeba.

Čímž je vesměs rozhodnuto, že můj další přírůstek do rodiny sporttesterů – po Polarech AXN700 a V800 – bude stroj s optikou. Se značkou to ale bude mnohem složitější. Překřikují se ve mně totiž různé hlasy.

Varianty

Ten první říká, že zůstat u Polaru je skvělej nápad. V800 jsou fakt hezký, Polar má objektivně nejlepší webovou službu, obstojnou aplikaci do telefonu, možnost propojení s Go-Pro kamerou, na jejíchž videích lze real-time promítat data z hodinek. NE, žádnou takovou kameru nemám. 😀 Dost se spekuluje, že příští rok přijde nástupce V800. Což je úplně ideální načasování. A vlastně taky asi vrchol mého poháru trpělivosti, protože pokud s Polar nepřijde s nějakým zabijákem, dost pravděpodobně skončím u konkurence. Viz níže.

Další volba jsou Fénixy. Šestky. A tady si pojďme upřímně říct, že se Garmin poslední roky dost snaží a do pětek narval všechno možný i nemožný. Osobně mě ale stejně nejvíc bere možnost udělat si vlastní aplikaci, widget a mít tak hodinky podle svýho. Trochu Kutil Tim, no. Nemůžu si pomoct. Musí ale změnit vzhled. Ty šílený obludy fakt nechci, díky.

Třetího do party představují Apple Watch. Jasně, úplně jiná kategorie. ALE! Mně to smysl dává. Na fitness funkce Apple šlape, ostatní umí zdaleka nejlíp a vzhledově taky TOP. Čím dál častěji sám sebe stejně přistihuju, že nic víc, než čas, vzdálenost, tempo a tepovku k životu nepotřebuju. Jasně, občas mapu, poslední dobou se ztrácím nějak často. 🙂

O SuuntechČti: [šu:ntech], resp. správně [ʃuːŋtɛx] se rozhodně ani nezmiňuju, ty mi nemaj co nabídnout, stejně jako Tom-Tomy a další.

Řešení

Garminy velmi pravděpodobně představí v lednu nový model, Apple watch 3rd gen. už jsou venku, takže dávám V800 a celýmu Polaru čas tak do Velikonoc, protože závodní sezónu 2018 už bych rád rozjel v novém kabátě.

Tipy, rady, dotazy do komentářů, díky. 🙂

Běžecké seriály 2018

Rok 2017 skončil. Alespoň tedy ten běžecký. To velí dát si chvíli pauzu. Samozřejmě jen naoko, neboť teď je ten správnýRozuměj: cenově nejvýhodnější! čas rozmyslet si, jaké závody běžet v nadcházející sezóně 2018. Jasně, hodně lidí není schopno/ochotno plánovat dostatečně dopředu, protože si týden před zlomí nohu, začne 3. světová, nebo tu přistanou mimozemšťani. Tak určitě! Nicméně všichni víme, že bez kvalitního plánu to bude stát za kulový, stejně jako v případě tréninků samotných. Takže jaké běžecké seriály nabízí rok 2018?

Běžecké seriály

Nejznámějším tuzemským běžeckým seriálem je bezesporu RunCzech. Série 5 půlmaratonů v různých krajských městech, k tomu jedné desítky a jednoho maratonu v Praze si získala pozornost a oblibu nejen díky zlatým známkám IAAF. Certifikáty a chvála od atletické federace jsou však hobíkům celkem k ničemu, jak se ostatně každý rok mohou na kvalitě servisu a ceně startovného přesvědčit sami.

Těm, kteří si netroufají na vícehodinový závod, nabízí řešení druhý silniční seriál – Run Tour. Osm závodů v osmi městech na pětikilometrovém okruhu. Běžet můžete jeden nebo o hodinu nato dva. Rychlý, stručný. Na druhou stranu republiky bych kvůli tomu ale rozhodně nejel.

Přesně mezi leží třetí seriál, který kromě běhatelné vzdálenosti přidává další rozměr pro potěšení, a to lesy, Běhej Lesy a kopce. Tím se dostáváme od silnice k trailovým závodům. Krátká trať odpovídá té delší z Run Tour a dlouhá zase té z RunCzechu. Jen škoda, že si prostě tyhle závody nedáte pospolu, protože prostě se kryjou. Kikoti, fakt.

Komu nestačí tahle rozmanitost, nechť zvolí Kilpi Trail Running Cup. Ten nabízí od krátkých 5km city trailů, až po padesátikilometrovej záhul v Krkonoších. Stoh included. Jestli ale pořád dávají ty superlaciný plastový medaile, jako tenkrát ve 2015, když tomu ještě šéfoval Salomon, tak fakt ne, díky.

Poslední do party je Horská Výzva. Ty se nebratříčkujou moc s nikým – asi cílovka na jinej vesmír. Navíc dlouhá traťNěco mezi 60 a 75 km. se musí běžet ve dvojici. To si fakt myslej, že tuhle vzdálenost nikdo sám neuběhne?

Přehled

Seriál Závodů Parametry Můj názor
RunCzech 7 10k, 1/2M, M
silnice
Jsem RunCzech Star +ANO, odběhl jsem všechny závody v ČR, včetně zahraničního hostujícího.
ANO, v Pekingu! 🙂
za rok 2015 a musím říct, že stačilo. Trochu dost naleštěná bída. Jinde prostě nabídnou mnohem víc muziky za mnohem míň peněz.
Run Tour 8 5k, 10k
silnice
Táhnout se kvůli pětce pod 20 min do Ostravy? Asi těžko. Ladronka ale paradoxně dobrá. Každý závod navíc startuje zvlášť, což je lepší.
Běhej Lesy 8 ~10k, ~20k
trail
Rozhodně se hodlám vrátit do Jizerek, ty mě baví. Pro chronické paroháče (paterák, šesterák, osmerák) must have.
KTRC 8 5-50k
trail
Tohle je vesmír sám pro sebe. Stoh už příště fakt nejdu, díky.
Horská Výzva 6 10-75k
trail
Lokality vybírají evidentně jinak než všichni ostatní, takže je možné podívat se i do jiných tuzemských luh a hájů. Chci to ale běhat sám!
 

Termínovka

Můžete mi prosím někdo vysvětlit, proč proboha se není pár lidí schopnejch domluvit tak, aby se ty závody nekryly? Jasně, RunCzech si vybírá jako první, ostatní se musí přizpůsobit. Trochu debilní přístup, ale všichni malí hráči jim to evidentně pořád žerou. I Run Tour je ochotna se tomu přizpůsobit. Skoro. Co ale nechápu, tak Běhej Lesy vezme půlku závodů a narve to napřímo proti silniční konkurenci. Myslel tam nějakej ORG hlavou? Ale tak pokud nechtěj, aby jim tam lidi jezdili, jejich boj. Zvlášť ti, kteří kombinují silnici a trail. A takovejch nás je.

Přikládám pohled na běžecké seriály 2018 se zvýrazněnými termity jednotlivých závodů.

Takhle to vypadá, když se lidi nejsou schopný domluvit.

Moje plány

Jak to vidím v příštím roce já, můžete vidět na stránce Závody. Priorita č. 1 je opět zvládnout kvalifikaci na Western States. Zatím mám skóre 1:1. V současné chvíli přemýšlím, jestli se po letošní zkušenosti do třetice vrátit do Salzburgu, nebo vyzkoušet Krkonoše. Podzimní Slovensko je pak záchrana, kdyby náhodou. Chci taky zpátky do Jizerek. Padesátka je pěkně běhavá, JUT oproti tomu závod, co má grády. Pokud se tedy na 62. km nezatoulám. Opět. Hledám taky nějaký jarní silniční maraton (viz kvíz). Nějaký doporučení?

Už zase skáču přes kaluže

Ne, že bych tedy měl obrnu nebo uměl jezdit na koni, to vůbec. Nabízí se ale přímá paralela s mým letošním běháním. Místo toho, abych na začátku zimní připravy nasadil k útoku na loňskou skvělou sezónu, nechtělo se mi několik měsíců ani vytáhnout paty.

Pak přišlo jaro a první letošní závod – maraton v Linci. Město je to krásný, o tom žádná, akorát jsem asi nepochopil místní organizaci závodu, a málem tak nestihl start..🙈 První půlka dobrý, chvíli poté se ale játra rozhodla se ozvat a zpomalit mě. Došel cukr. Klasika. Říkám to pořád dokola:

Hlavně nepřejít do chůze!Na trailových závodech platí: Hlavně aspoň jít!

Tuhle větu doporučuju však pouze zkušenějším, kteří už znají své tělo a ví, co si při závodech mohou dovolit. Není totiž nic horšího, než když ignorujete svůj zdravotní stav, abyste po několika (kilo-)metrech skončili schouleni na chodníku v křeči (nedejbože v horším stavu). U mě dobrý, přišlo jenom zpomalení. V cíli radost, i přes můj nejhorší maratonský výsledek 3:24:30.

Květnový Vltava Run byl již tradičně skvělý! Je to záhul, ale tu atmošku prostě musíte zažít. O to horší bylo vystřízlivění o týden později v Bílých Karpatech na prvním podniku letošního seriálu CUTT. Tam si nemůžu pomoct, ale větší část toho závodu neměla s běháním co dělat. A horskou turistiku můžete provozovat sami, na to nemusíte objíždět BĚŽECKÉ závody. Po 5 hodinách a 40 kilometrech přišlo nejzásadnější rozhodnutí. Vzdát. Do cíle zbývalo cca 20 km a minimálně jeden další nechutnej kopec. Obrečel jsem to, ne že ne. Potvrdilo se ale jasné:

Pokud nemáš natrénováno, tak na ultra nelez!

Ještě víc do breku mi bylo o měsíc později, v Salzburgu. Tam jsem jel obhajovat 24. místo na Mozart 100 a hlavně pro dva lístky do karlovarské losovačky o vstupenky na Western StatesANO, opravdu to je ten nejznámější ultramaraton na světě.. K tomuhle řeknu jediný – změnili trať. K horšímu. Zlatý dvě kola, zlatá „The Wall“ i Kapuzinerberg těsně před cílem. Letos z toho udělali „osmičku“, kde ta nová část vede naprosto šíleným terénem, sjezdovka included. Pod ní, na občerstvovačce na (oficiálně) 62. km jsem vypnul hodinky a nasedl do svozového autobusu zpátky do města. Fakt z toho nejsem happy, a ani nevím, jestli se tam příští rok opět vrátím, protože trasu evidentně chtějí zachovat ve stejné podobě.

Tímhle červnovým víkendem se završilo období zmaru a mé bývalé práce (souvislost čistě náhodná 😉 ) a já si mohl opět dávat hlavu a priority dohromady. Další nakopnutí přišlo ve chvíli, kdy jsme začali domlouvat v Top4Running plán na podzimní tréninky. Celé září jsme věnovali ladění formy na desítku, kteréžto byly k vidění (a zaběhnutí) snad každý víkend – Birell GP, Běchovice-Praha, RunTour, …

Hele, Ladronka nakonec dobrý. Bylo krásně, trať překvapivě dobrá – věděli jste ale, že ve skutečnosti je to celkem dost do/z kopce? Pěšky/Během to možná tolik poznat není, ale garantuju vám, že na bruslích to budete proklínat! 😀 Start z pátý řady, nečekal jsem od toho vůbec nicDo 45 minut to musím zvládnout i se zlomenou nohou!, čas pod 40 unreal. No, a první pětka byla za 20:30, ve druhý jsem se snažil držet tempo, byť jsem běžel ± 30 metrů sám. Když se vám to ale fakt daří:

Je krásný sledovat ostatní, jak už nemůžou a odpadaj, a předbíhat je s prstem v nose!

V cíli za čistých 41:16 a spokojenost, i vzhledem ke všem (výše zmíněným) okolnostem. Letošní sezóna je tím tak over, nová startuje 30.10. Buď u toho i ty, a koukni, co mě čeká!

Mise P100m

Prosincová výzva

Silniční závodní sezóna pomalu končí, naopak trailové běhy se konají prakticky pořád, protože se najdou i takoví šílenci, kteří si užívají zimu, sníh, led a další podobné úchylky. Už asi tři roky melu o tom největším závodě, který se u nás koná zkraje prosince, tj. Pražská stovka. Letos se koná již 24. ročník, a konečně se neprobíhají Brdy, nýbrž trasa vede Posázavím. Což jsem si říkal, že by bylo i fajn vidět, ale zase pokaždý, když o tomhle závodě začnu uvažovat, rozhodne se Olaf (hlavní organizátor, pozn. red.) prodloužit trasu oproti loňsku o dalších cca 20 km, a to je vám pak do breku.. 🙂

Celý článek